OZNAM - kontajner na triedenie jedlých olejov a tukov z domácnosti

23.11.2021 10:59

Vážení občania, v našej obci pribudol špeciálny kontajner, do ktorého môžete  vhadzovať použitý jedlý olej a tuk kedykoľvek sa rozhodnete a nebudete ho tak musieť hromadiť doma.

Triediť môžete všetky druhy potravinárskych olejov (slnečnicový, olivový, repkový, sójový, palmový, kokosový a ďalšie), tuky (maslo, margarín alebo napríklad masť) a tiež všetky oleje a tuky z konzerv, šalátov, smaženia, fritovania, fondue, zo zeleniny , mäsa, rýb, syrov či húb nakladaných v oleji alebo marinád na grilovanie. Nepatria sem motorové, mazacie ani iné technické oleje.

Použitý kuchynský olej a tuk stačí zliať do dobre uzatvárateľnej PET fľaše, ktorú jednoducho vhodíte do kontajnera. Fľaša musí byť nepoškodená a správne uzatvorená. Prosíme, aby ste do kontajnera nevhadzovali iný odpad ako použitý olej a tuk. Vytriedený olej do kontajnera v žiadnom prípade neprelievajte, naplnené PET fľaše vhadzujte vždy starostlivo uzavreté. Sklenené fľaše do tejto zbernej nádoby nepatria, nakoľko môže dôjsť k rozbitiu a ku kontaminovaniu okolia olejom.

Kontajner na triedenie jedlých olejov a tukov z domácnosti je umiestnený na obecnom úrade. Použitý kuchynský olej v uzavretých PET fľašiach môžete odovzdať počas úradných hodín obecného úradu.

Rozmiestnenie zberných nádob si môžete pozrieť na stránke https://www.triedimolej.sk/ kde po kliknutí na „MAPA“ nájdete všetky stojiská olejových kontajnerov.

 

Triedením jedlých olejov a tukov pomáhate šetriť našu planétu, redukujete produkciu CO2, a zlepšujete vytriedenosť komunálnych odpadov v našej obci.

Ďakujeme, že dávate šancu oleju byť znova užitočným.